API e modules

API vèrb'Òc - Mòde d'emplec

L'API vèrb'Òc que permet, tà un infinitiu occitan, d'aver la soa conjugason. Que podetz precisar la persona, lo mòde, lo temps... Que podetz tanben recercar l'infinitiu e las informacions d'ua fòrma conjugada.

L'URL d'entrada

L'URL de basa de l'aplicacion qu'ei http://api.locongres.org/verboc.php. Que cau ajustar los paramètres obligatòris e que s'i pòt ajustar paramètres facultatius. Si ne sabetz pas ajustar paramètres a un URL, que'vs renviam a aqueth tutoriau.

Los paramètres obligatòris

Que cau obligatòriament marcar los paramètres seguents :

  • La vòsta clau API : tà utilizar las API deu Congrès, que cau indicar ua clau API personau qui'vs podem balhar sus la pagina dedicada. Que la marcatz dab lo paramètre "key".
  • L'infinitiu de conjugar o la fòrma de recercar :
    • marcar l'infinitiu deu vèrbe de conjugar dab lo paramètre "inf" qui pren en valor un vèrbe occitan a l'infinitiu.
    • marcar la fòrma d'un vèrbe de recercar dab lo paramètre "form" qui pren en valor la fòrma conjugada d'un vèrbe occitan.
  • La varietat : marcar la varietat de l'occitan qui voletz tà las conjugasons dab lo paramètre "var". Peu moment, qu'accèpta las valors "gascon" (tà l'occitan gascon) e "lengadoc" (tà l'occitan lengadocian).

Per exemple, que's pòt afichar totas las conjugasons deu vèrb "cantar" en occitan lengadocian dab l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=cantar&var=lengadoc. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "cantariam",
            "id": 105852,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantariatz",
            "id": 105853,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantari\u00e1n",
            "id": 105854,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantari\u00e1i",
            "id": 105849,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantari\u00e1s",
            "id": 105850,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantari\u00e1",
            "id": 105851,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantem",
            "id": 105856,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "a"
        },
        {
            "form": "cantatz",
            "id": 105857,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "a"
        },
        {
            "form": "canta",
            "id": 105855,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "imp",
            "tns: @+g\00\00\00\00@+g\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00@\C0\\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\000\E7f\00\00\00\00\A8+g\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00`+g\00\00\00\00\00@\00\00\00\00\00\00`+g\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00;  {
            "form": "cantem",
            "id": 105859,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "cantetz",
            "id": 105860,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "cantes",
            "id": 105858,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "cantarem",
            "id": 105846,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantaretz",
            "id": 105847,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantar\u00e0n",
            "id": 105848,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantarai",
            "id": 105843,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantar\u00e0s",
            "id": 105844,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantar\u00e0",
            "id": 105845,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cant\u00e0vem",
            "id": 105828,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e0vetz",
            "id": 105829,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantavan",
            "id": 105830,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantavi",
            "id": 105825,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantavas",
            "id": 105826,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantava",
            "id": 105827,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8rem",
            "id": 105822,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8retz",
            "id": 105823,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8ron",
            "id": 105824,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8ri",
            "id": 105819,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8res",
            "id": 105820,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8t",
            "id": 105821,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cantam",
            "id": 105816,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantatz",
            "id": 105817,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantan",
            "id": 105818,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "canti",
            "id": 105813,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantas",
            "id": 105814,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "canta",
            "id": 105815,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantar",
            "id": 105861,
            "mod": "inf"
        },
        {
            "form": "cantada",
            "id": 105864,
            "gen": "f",
            "num": "sg",
            "mod": "part",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cantat",
            "id": 105863,
            "gen": "m",
            "num": "sg",
            "mod": "part",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cantant",
            "id": 105862,
            "mod": "part",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8ssem",
            "id": 105840,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8ssetz",
            "id": 105841,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8sson",
            "id": 105842,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8sse",
            "id": 105837,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8sses",
            "id": 105838,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8sse",
            "id": 105839,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantem",
            "id": 105834,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantetz",
            "id": 105835,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "canten",
            "id": 105836,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cante",
            "id": 105831,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantes",
            "id": 105832,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cante",
            "id": 105833,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        }
    ]
}

Que podetz tanben recercar l'infinitiu e las informacions de la fòrma "parlarèi" en occitan gascon dab l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[votre_clé_API]&form=parlarèi&var=gascon. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "parlarèi",
            "id": 888848,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut",
            "inf": "parlar"
        }
    ]
}

Los paramètres facultatius

La persona e lo nombre

Que's pòt demandar conjugasons sonque tà ua persona en passant en paramètre la persona e lo nombre.

Lo paramètre de persona "per" que pren en valor "1", "2" o "3".

Lo paramètre de nombre "num" que pren en valor "sg" (singular) o "pl" (plurau).

Per exemple, que's pòt afichar totas las conjugasons a la prumèra persona deu plurau deu vèrb "aviar" en occitan gascon dab l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=aviar&var=gascon&per=1&num=pl. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "aviarem",
            "id": 1305813,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "aviem",
            "id": 1305817,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "a"
        },
        {
            "form": "aviem",
            "id": 1305820,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "aviaram",
            "id": 1305807,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "avi\u00e0vam",
            "id": 1305789,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "avi\u00e8m",
            "id": 1305783,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "aviam",
            "id": 1305777,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "avi\u00e8ssem",
            "id": 1305801,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "aviem",
            "id": 1305795,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        }
    ]
}

Lo mòde e lo temps

Entà n'aver pas sonque las conjugasons a un temps e/o a un mòde, que's pòt utilizar los paramètres "mod" e "tns".

Lo paramètre de mòde "mod" que pòt préner las valors seguentas :

  • "ind" : indicatiu
  • "subj" : subjonctiu
  • "cond" : condicionau
  • "imp" : imperatiu
  • "inf" : infinitiu
  • "part" : participi

Lo paramètre de temps "tns" que pòt préner las valors seguentas :

  • "pres" : present
  • "pas" : passat / preterit
  • "imp" : imperfèit
  • "fut" : futur

Per exemple, tà aver las conjugasons au subjonctiu present de "mostrar" en occitan lengadocian, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=mostrar&var=lengadoc&mod=subj&tns=pres. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "mostrem",
            "id": 396362,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "mostretz",
            "id": 396363,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "m\u00f2stren",
            "id": 396364,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "m\u00f2stre",
            "id": 396359,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "m\u00f2stres",
            "id": 396360,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "m\u00f2stre",
            "id": 396361,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        }
    ]
}

Las combinasons possiblas entre mòde e temps que son las seguentas :

  • Indicatiu present
  • Indicatiu imperfèit
  • Indicatiu preterit
  • Indicatiu futur
  • Subjonctiu present
  • Subjonctiu imperfèit
  • Condicionau present
  • Imperatiu present (afirmatiu o negatiu, véder ací-devath)
  • Infinitiu
  • Participi present
  • Participi passat

Lo genre e lo nombre

Entau participi passat, que's pòt precisar lo genre e lo nombre.

Tà marcar lo genre, utilizar lo paramètre "gen" qui pòt préner las valors "f" (feminin) o "m" (masculin).

Tà marcar lo nombre, utilizar lo paramètre "num" qui pòt préner las valors "sg" (singular) o "pl" (plurau).

Per exemple, si voletz las conjugasons au participi passat masculin singular de "faire" en occitan lengadocian, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=faire&var=lengadoc&mod=part&tns=pas&gen=m&num=sg. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "fach",
            "id": 1445,
            "gen": "m",
            "num": "sg",
            "mod": "part",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "fait",
            "id": 1447,
            "gen": "m",
            "num": "sg",
            "mod": "part",
            "tns": "pas"
        }
    ]
}

La polaritat

Tà l'imperatiu, que podetz aver besonh d'ensenhar si voletz lo qui ei utilizat en ua frasa afirmativa o lo qui ei utilizat en ua frasa negativa.

Tad aquò har, que cau utilizar lo paramètre "pol" qui pren com valor "a" (frasa afirmativa) o "n" (frasa negativa).

Per exemple, tà aver las conjugasons a l'imperatiu negatiu de "tornar" en occitan gascon, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=tornar&var=gascon&mod=imp&tns=pres&pol=n. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "tornem",
            "id": 947641,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "tornetz",
            "id": 947642,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "tornes",
            "id": 947640,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        }
    ]
}

Afichar un vèrb a l'escadut

Tà que lo vèrb dont cercatz las conjugasons e sia causit a l'escadut, que cau indicar la valor "random" tau paramètre "inf".

Per exemple, tà aver la conjugason a la prumèra persona deu singular deu present de l'indicatiu d'un vèrbe causit a l'escadut en occitan lengadocian, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&var=lengadoc&inf=random&per=1&num=sg&mod=ind&tns=pres. Qu'avetz quauquarren com :

{
    "query": [
        {
            "form": "coblegi",
            "id": 125261,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        }
    ]
}

Lo format de sortida

Per defaut, lo format de sortida qu'ei JSON. Mes que's pòt aver ua sortida au format XML en ajustant "format=xml" a l'URL.

Per exemple, tà aver las conjugasons deu vèrbe "plaire" en occitan lengadocian au format XML, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=plaire&var=lengadoc&format=xml. Qu'avetz lo resultat seguent :

<query>
    <form id="618607">
        <orth>plairiam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618608">
        <orth>plairiatz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618609">
        <orth>plairián</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618604">
        <orth>plairiái</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618605">
        <orth>plairiás</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618606">
        <orth>plairiá</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618611">
        <orth>plagam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>a</pol>
    </form>
    <form id="618612">
        <orth>plasètz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>a</pol>
    </form>
    <form id="618610">
        <orth>plai</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>a</pol>
    </form>
    <form id="618614">
        <orth>plagam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>n</pol>
    </form>
    <form id="618615">
        <orth>plagatz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>n</pol>
    </form>
    <form id="618613">
        <orth>plagas</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="61@+g\00\00\00\00@+g\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00@\C0\\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\000\E7f\00\00\00\00\A8+g\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00`+g\00\00\00\00\00@\00\00\00\00\00\00`+g\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00\00      <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618602">
        <orth>plairetz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618603">
        <orth>plairàn</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618598">
        <orth>plairai</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618599">
        <orth>plairàs</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618600">
        <orth>plairà</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618583">
        <orth>plasiam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618584">
        <orth>plasiatz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618585">
        <orth>plasián</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618580">
        <orth>plasiái</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618581">
        <orth>plasiás</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618582">
        <orth>plasiá</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618577">
        <orth>plaguèrem</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618578">
        <orth>plaguèretz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618579">
        <orth>plaguèron</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618574">
        <orth>plaguèri</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618575">
        <orth>plaguères</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618576">
        <orth>plaguèt</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618571">
        <orth>plasèm</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618572">
        <orth>plasètz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618573">
        <orth>plason</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618568">
        <orth>plasi</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618569">
        <orth>plases</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618570">
        <orth>plai</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618616">
        <orth>plaire</orth>
        <mod>inf</mod>
    </form>
    <form id="618619">
        <orth>plaguda</orth>
        <gen>f</gen>
        <num>sg</num>
        <mod>part</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618618">
        <orth>plagut</orth>
        <gen>m</gen>
        <num>sg</num>
        <mod>part</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618617">
        <orth>plasent</orth>
        <mod>part</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618595">
        <orth>plaguèssem</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618596">
        <orth>plaguèssetz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618597">
        <orth>plaguèsson</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618592">
        <orth>plaguèsse</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618593">
        <orth>plaguèsses</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618594">
        <orth>plaguèsse</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618589">
        <orth>plagam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618590">
        <orth>plagatz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618591">
        <orth>plagan</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618586">
        <orth>plaga</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618587">
        <orth>plagas</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618588">
        <orth>plaga</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
</query>

Las errors

Si i a errors dens l'URL picada o que la requèsta ne torna pas nada forma, l'API que torna ua error dab un còdi e un tèxte d'error en anglés. Qu'avetz ací-devath, tà cada còdi d'error, la revirada deu son tèxte en occitan :

  • 1 : Que cau marcar ua clau API
  • 2 : Clau API invalida
  • 3 : Format incorrècte ("json" e "xml" permés)
  • 4 : Que cau marcar un infinitiu o ua fòrma
  • 5 : Que cau marcar ua varietat
  • 6 : Varietat incorrècta ("lengadoc" e "gascon" permés)
  • 7 : Persona incorrècta ("1", "2", e "3" permés)
  • 8 : Temps incorrècte ("pres", "pas", "imp" e "fut" permés)
  • 9 : Mòde incorrècte ("ind", "subj", "cond", "imp", "inf" e "part" permés)
  • 10 : Genre incorrècte ("f" e "m" permés)
  • 11 : Nombre incorrècte ("sg" e "pl" permés)
  • 12 : Polaritat incorrècta ("a" e "n" permés)
  • 13 : Combinason temps-mòde incorrècta
  • 14 : L'infinitiu e lo participi ne permeten pas nada condicion de persona
  • 15 : L'imperatiu ne permet pas sonque las combinasons persona-nombre seguentas : 2-sg, 1-pl e 2-pl
  • 16 : N'i a pas que l'imperatiu qui permet ua condicion de polaritat
  • 17 : N'i a pas que lo participi passat qui permet ua condicion de genre
  • 18 : L'infinitiu e lo participi present ne permeten pas nada condicion de nombre
  • 19 : N'avem pas trobat nada forma dab las vòstas especificacions

Las informacions en sortida

En sortida, qu'avetz ua lista de formas dab un identificant unic. Per cada qu'ei balhat :

  • La soa ortografia
  • Lo son infinitiu
  • *La persona : "1", "2" o "3"
  • *Lo nombre : "sg" (singular) o "pl" (plurau)
  • *Lo genre : "f" (feminin) o "m" (masculin)
  • Lo mòde : "ind" (indicatiu), "subj" (subjonctiu), "cond" (condicionau), "imp" (imperatiu), "inf" (infinitiu) o "part" (participi)
  • *Lo temps : "pres" (present), "pas" (passat o preterit), "imp" (imperfèit) o "fut" (futur)
  • *La polaritat : "a" (afirmativa) o "n" (negativa)
  • *La distincion : si dus vèrbes an lo medish infinitiu, que's pòt utilizar la distincion entà'us diferenciar. Aqueth camp que perpausa ua descripcion deu vèrbe dab quate de las soas conjugasons : prumèra persona deu singular au present de l'indicatiu, tresau persona deu singular au present de l'indicatiu, prumèra persona deu singular a l'imperfèit de l'indicatiu, participi passat masculin singular.

Los camps davantejats de * n'apareishen pas a cada còp.

JSON schema

{
    "type": "object",
    "properties": {
        "error": {
            "type": "object",
            "properties": {
                "code": {
                    "description": "The unique identifier for an error",
                    "type": "integer"
                },
                "text": {
                    "description": "A description of the error",
                    "type": "string"
                }
            },
            "required": ["code", "text"]
        },
        "query": {
            "type": "array",
            "items": {
                "type": "object",
                "properties": {
                    "id": {
                        "type": "integer"
                    },
                    "form": {
                        "type": "string"
                    },
                    "inf": {
                        "type": "string"
                    },
                    "per": {
                        "type": "string"
                    },
                    "num": {
                        "type": "string"
                    },
                    "mod": {
                        "type": "string"
                    },
                    "tns": {
                        "type": "string"
                    },
                    "gen": {
                        "type": "string"
                    },
                    "pol": {
                        "type": "string"
                    },
                    "dist": {
                        "type": "string"
                    },
                },
                "required": ["id", "form", "mod"]
            },
            "minItems": 1
        }
    }
}

DTD XML

<! ELEMENT query (form) >

<! ELEMENT error (#PCDATA) >
<! ATTLIST error code ID #REQUIRED >

<! ELEMENT form (dist?, gen?, inf, mod, num?, orth, per?, pol?, tns?) >
<! ATTLIST form id ID #REQUIRED >

<! ELEMENT dist (#PCDATA) >

<! ELEMENT gen (#PCDATA) >

<! ELEMENT mod (#PCDATA) >

<! ELEMENT inf (#PCDATA) >

<! ELEMENT num (#PCDATA) >

<! ELEMENT orth (#PCDATA) >

<! ELEMENT per (#PCDATA) >

<! ELEMENT pol (#PCDATA) >

<! ELEMENT tns (#PCDATA) >

© Lo Congrès Permanent de la Lenga Occitana, 2017, tots los drets reservats - Contactar Lo Congrès