API e modules

API vèrb'Òc - Mòde d'emplec

L'API vèrb'Òc que permet, tà un infinitiu occitan, d'aver la soa conjugason. Que podetz precisar la persona, lo mòde, lo temps...

L'URL d'entrada

L'URL de basa de l'aplicacion qu'ei http://api.locongres.org/verboc.php. Que cau ajustar los paramètres obligatòris e que s'i pòt ajustar paramètres facultatius. Si ne sabetz pas ajustar paramètres a un URL, que'vs renviam a aqueth tutoriau.

Los paramètres obligatòris

Que cau obligatòriament marcar los paramètres seguents :

  • La vòsta clau API : tà utilizar las API deu Congrès, que cau indicar ua clau API personau qui'vs podem balhar sus la pagina dedicada. Que la marcatz dab lo paramètre "key".
  • L'infinitiu : marcar l'infinitiu deu vèrbe de conjugar dab lo paramètre "inf" qui pren en valor un vèrbe occitan a l'infinitiu.
  • La varietat : marcar la varietat de l'occitan qui voletz tà las conjugasons dab lo paramètre "var". Peu moment, qu'accèpta las valors "gasc" (tà l'occitan gascon) e "leng" (tà l'occitan lengadocian).

Per exemple, que's pòt afichar totas las conjugasons deu vèrb "cantar" en occitan lengadocian dab l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=cantar&var=leng. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "cantariam",
            "id": 105852,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantariatz",
            "id": 105853,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantari\u00e1n",
            "id": 105854,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantari\u00e1i",
            "id": 105849,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantari\u00e1s",
            "id": 105850,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantari\u00e1",
            "id": 105851,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantem",
            "id": 105856,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "a"
        },
        {
            "form": "cantatz",
            "id": 105857,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "a"
        },
        {
            "form": "canta",
            "id": 105855,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "a"
        },
        {
            "form": "cantem",
            "id": 105859,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "cantetz",
            "id": 105860,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "cantes",
            "id": 105858,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "cantarem",
            "id": 105846,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantaretz",
            "id": 105847,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantar\u00e0n",
            "id": 105848,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantarai",
            "id": 105843,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantar\u00e0s",
            "id": 105844,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cantar\u00e0",
            "id": 105845,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "cant\u00e0vem",
            "id": 105828,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e0vetz",
            "id": 105829,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantavan",
            "id": 105830,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantavi",
            "id": 105825,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantavas",
            "id": 105826,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantava",
            "id": 105827,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8rem",
            "id": 105822,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8retz",
            "id": 105823,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8ron",
            "id": 105824,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8ri",
            "id": 105819,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8res",
            "id": 105820,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8t",
            "id": 105821,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cantam",
            "id": 105816,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantatz",
            "id": 105817,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantan",
            "id": 105818,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "canti",
            "id": 105813,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantas",
            "id": 105814,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "canta",
            "id": 105815,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantar",
            "id": 105861,
            "mod": "inf"
        },
        {
            "form": "cantada",
            "id": 105864,
            "gen": "f",
            "num": "sg",
            "mod": "part",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cantat",
            "id": 105863,
            "gen": "m",
            "num": "sg",
            "mod": "part",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "cantant",
            "id": 105862,
            "mod": "part",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8ssem",
            "id": 105840,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8ssetz",
            "id": 105841,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8sson",
            "id": 105842,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8sse",
            "id": 105837,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8sses",
            "id": 105838,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cant\u00e8sse",
            "id": 105839,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "cantem",
            "id": 105834,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantetz",
            "id": 105835,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "canten",
            "id": 105836,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cante",
            "id": 105831,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cantes",
            "id": 105832,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "cante",
            "id": 105833,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        }
    ]
}

Los paramètres facultatius

La persona e lo nombre

Que's pòt demandar conjugasons sonque tà ua persona en passant en paramètre la persona e lo nombre.

Lo paramètre de persona "per" que pren en valor "1", "2" o "3".

Lo paramètre de nombre "num" que pren en valor "sg" (singular) o "pl" (plurau).

Per exemple, que's pòt afichar totas las conjugasons a la prumèra persona deu plurau deu vèrb "aviar" en occitan gascon dab l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=aviar&var=gasc&per=1&num=pl. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "aviarem",
            "id": 1305813,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "cond",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "aviem",
            "id": 1305817,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "a"
        },
        {
            "form": "aviem",
            "id": 1305820,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "aviaram",
            "id": 1305807,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "fut"
        },
        {
            "form": "avi\u00e0vam",
            "id": 1305789,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "avi\u00e8m",
            "id": 1305783,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "aviam",
            "id": 1305777,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "avi\u00e8ssem",
            "id": 1305801,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "imp"
        },
        {
            "form": "aviem",
            "id": 1305795,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        }
    ]
}

Lo mòde e lo temps

Entà n'aver pas sonque las conjugasons a un temps e/o a un mòde, que's pòt utilizar los paramètres "mod" e "tns".

Lo paramètre de mòde "mod" que pòt préner las valors seguentas :

  • "ind" : indicatiu
  • "subj" : subjonctiu
  • "cond" : condicionau
  • "imp" : imperatiu
  • "inf" : infinitiu
  • "part" : participi

Lo paramètre de temps "tns" que pòt préner las valors seguentas :

  • "pres" : present
  • "pas" : passat / preterit
  • "imp" : imperfèit
  • "fut" : futur

Per exemple, tà aver las conjugasons au subjonctiu present de "mostrar" en occitan lengadocian, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=mostrar&var=leng&mod=subj&tns=pres. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "mostrem",
            "id": 396362,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "mostretz",
            "id": 396363,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "m\u00f2stren",
            "id": 396364,
            "per": "3",
            "num": "pl",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "m\u00f2stre",
            "id": 396359,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "m\u00f2stres",
            "id": 396360,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        },
        {
            "form": "m\u00f2stre",
            "id": 396361,
            "per": "3",
            "num": "sg",
            "mod": "subj",
            "tns": "pres"
        }
    ]
}

Las combinasons possiblas entre mòde e temps que son las seguentas :

  • Indicatiu present
  • Indicatiu imperfèit
  • Indicatiu preterit
  • Indicatiu futur
  • Subjonctiu present
  • Subjonctiu imperfèit
  • Condicionau present
  • Imperatiu present (afirmatiu o negatiu, véder ací-devath)
  • Infinitiu
  • Participi present
  • Participi passat

Lo genre e lo nombre

Entau participi passat, que's pòt precisar lo genre e lo nombre.

Tà marcar lo genre, utilizar lo paramètre "gen" qui pòt préner las valors "f" (feminin) o "m" (masculin).

Tà marcar lo nombre, utilizar lo paramètre "num" qui pòt préner las valors "sg" (singular) o "pl" (plurau).

Per exemple, si voletz las conjugasons au participi passat masculin singular de "faire" en occitan lengadocian, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=faire&var=leng&mod=part&tns=pas&gen=m&num=sg. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "fach",
            "id": 1445,
            "gen": "m",
            "num": "sg",
            "mod": "part",
            "tns": "pas"
        },
        {
            "form": "fait",
            "id": 1447,
            "gen": "m",
            "num": "sg",
            "mod": "part",
            "tns": "pas"
        }
    ]
}

La polaritat

Tà l'imperatiu, que podetz aver besonh d'ensenhar si voletz lo qui ei utilizat en ua frasa afirmativa o lo qui ei utilizat en ua frasa negativa.

Tad aquò har, que cau utilizar lo paramètre "pol" qui pren com valor "a" (frasa afirmativa) o "n" (frasa negativa).

Per exemple, tà aver las conjugasons a l'imperatiu negatiu de "tornar" en occitan gascon, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=tornar&var=gasc&mod=imp&tns=pres&pol=n. Qu'avetz lo resultat seguent :

{
    "query": [
        {
            "form": "tornem",
            "id": 947641,
            "per": "1",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "tornetz",
            "id": 947642,
            "per": "2",
            "num": "pl",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        },
        {
            "form": "tornes",
            "id": 947640,
            "per": "2",
            "num": "sg",
            "mod": "imp",
            "tns": "pres",
            "pol": "n"
        }
    ]
}

Afichar un vèrb a l'escadut

Tà que lo vèrb dont cercatz las conjugasons e sia causit a l'escadut, que cau indicar la valor "random" tau paramètre "inf".

Per exemple, tà aver la conjugason a la prumèra persona deu singular deu present de l'indicatiu d'un vèrbe causit a l'escadut en occitan lengadocian, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&var=leng&inf=random&per=1&num=sg&mod=ind&tns=pres. Qu'avetz quauquarren com :

{
    "query": [
        {
            "form": "coblegi",
            "id": 125261,
            "per": "1",
            "num": "sg",
            "mod": "ind",
            "tns": "pres"
        }
    ]
}

Lo format de sortida

Per defaut, lo format de sortida qu'ei JSON. Mes que's pòt aver ua sortida au format XML en ajustant "format=xml" a l'URL.

Per exemple, tà aver las conjugasons deu vèrbe "plaire" en occitan lengadocian au format XML, que's pòt utilizar l'URL http://api.locongres.org/verboc.php?key=[la_vòsta_clau_API]&inf=plaire&var=leng&format=xml. Qu'avetz lo resultat seguent :

<query>
    <form id="618607">
        <orth>plairiam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618608">
        <orth>plairiatz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618609">
        <orth>plairián</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618604">
        <orth>plairiái</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618605">
        <orth>plairiás</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618606">
        <orth>plairiá</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>cond</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618611">
        <orth>plagam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>a</pol>
    </form>
    <form id="618612">
        <orth>plasètz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>a</pol>
    </form>
    <form id="618610">
        <orth>plai</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>a</pol>
    </form>
    <form id="618614">
        <orth>plagam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>n</pol>
    </form>
    <form id="618615">
        <orth>plagatz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>n</pol>
    </form>
    <form id="618613">
        <orth>plagas</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>imp</mod>
        <tns>pres</tns>
        <pol>n</pol>
    </form>
    <form id="618601">
        <orth>plairem</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618602">
        <orth>plairetz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618603">
        <orth>plairàn</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618598">
        <orth>plairai</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618599">
        <orth>plairàs</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618600">
        <orth>plairà</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>fut</tns>
    </form>
    <form id="618583">
        <orth>plasiam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618584">
        <orth>plasiatz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618585">
        <orth>plasián</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618580">
        <orth>plasiái</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618581">
        <orth>plasiás</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618582">
        <orth>plasiá</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618577">
        <orth>plaguèrem</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618578">
        <orth>plaguèretz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618579">
        <orth>plaguèron</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618574">
        <orth>plaguèri</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618575">
        <orth>plaguères</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618576">
        <orth>plaguèt</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618571">
        <orth>plasèm</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618572">
        <orth>plasètz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618573">
        <orth>plason</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618568">
        <orth>plasi</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618569">
        <orth>plases</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618570">
        <orth>plai</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>ind</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618616">
        <orth>plaire</orth>
        <mod>inf</mod>
    </form>
    <form id="618619">
        <orth>plaguda</orth>
        <gen>f</gen>
        <num>sg</num>
        <mod>part</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618618">
        <orth>plagut</orth>
        <gen>m</gen>
        <num>sg</num>
        <mod>part</mod>
        <tns>pas</tns>
    </form>
    <form id="618617">
        <orth>plasent</orth>
        <mod>part</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618595">
        <orth>plaguèssem</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618596">
        <orth>plaguèssetz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618597">
        <orth>plaguèsson</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618592">
        <orth>plaguèsse</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618593">
        <orth>plaguèsses</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618594">
        <orth>plaguèsse</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>imp</tns>
    </form>
    <form id="618589">
        <orth>plagam</orth>
        <per>1</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618590">
        <orth>plagatz</orth>
        <per>2</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618591">
        <orth>plagan</orth>
        <per>3</per>
        <num>pl</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618586">
        <orth>plaga</orth>
        <per>1</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618587">
        <orth>plagas</orth>
        <per>2</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
    <form id="618588">
        <orth>plaga</orth>
        <per>3</per>
        <num>sg</num>
        <mod>subj</mod>
        <tns>pres</tns>
    </form>
</query>

Las errors

Si i a errors dens l'URL picada o que la requèsta ne torna pas nada forma, l'API que torna ua error dab un còdi e un tèxte d'error en anglés. Qu'avetz ací-devath, tà cada còdi d'error, la revirada deu son tèxte en occitan :

  • 1 : Que cau marcar ua clau API
  • 2 : Clau API invalida
  • 3 : Format incorrècte ("json" e "xml" permés)
  • 4 : Que cau marcar un infinitiu
  • 5 : Que cau marcar ua varietat
  • 6 : Varietat incorrècta ("leng" e "gasc" permés)
  • 7 : Persona incorrècta ("1", "2", e "3" permés)
  • 8 : Temps incorrècte ("pres", "pas", "imp" e "fut" permés)
  • 9 : Mòde incorrècte ("ind", "subj", "cond", "imp", "inf" e "part" permés)
  • 10 : Genre incorrècte ("f" e "m" permés)
  • 11 : Nombre incorrècte ("sg" e "pl" permés)
  • 12 : Polaritat incorrècta ("a" e "n" permés)
  • 13 : Combinason temps-mòde incorrècta
  • 14 : L'infinitiu e lo participi ne permeten pas nada condicion de persona
  • 15 : L'imperatiu ne permet pas sonque las combinasons persona-nombre seguentas : 2-sg, 1-pl e 2-pl
  • 16 : N'i a pas que l'imperatiu qui permet ua condicion de polaritat
  • 17 : N'i a pas que lo participi passat qui permet ua condicion de genre
  • 18 : L'infinitiu e lo participi present ne permeten pas nada condicion de nombre
  • 19 : N'avem pas trobat nada forma dab las vòstas especificacions

Las informacions en sortida

En sortida, qu'avetz ua lista de formas dab un identificant unic. Per cada qu'ei balhat :

  • La soa ortografia
  • Lo son infinitiu
  • *La persona : "1", "2" o "3"
  • *Lo nombre : "sg" (singular) o "pl" (plurau)
  • *Lo genre : "f" (feminin) o "m" (masculin)
  • Lo mòde : "ind" (indicatiu), "subj" (subjonctiu), "cond" (condicionau), "imp" (imperatiu), "inf" (infinitiu) o "part" (participi)
  • *Lo temps : "pres" (present), "pas" (passat o preterit), "imp" (imperfèit) o "fut" (futur)
  • *La polaritat : "a" (afirmativa) o "n" (negativa)
  • *La distincion : si dus vèrbes an lo medish infinitiu, que's pòt utilizar la distincion entà'us diferenciar. Aqueth camp que perpausa ua descripcion deu vèrbe dab quate de las soas conjugasons : prumèra persona deu singular au present de l'indicatiu, tresau persona deu singular au present de l'indicatiu, prumèra persona deu singular a l'imperfèit de l'indicatiu, participi passat masculin singular.

Los camps davantejats de * n'apareishen pas a cada còp.

JSON schema

{
    "type": "object",
    "properties": {
        "error": {
            "type": "object",
            "properties": {
                "code": {
                    "description": "The unique identifier for an error",
                    "type": "integer"
                },
                "text": {
                    "description": "A description of the error",
                    "type": "string"
                }
            },
            "required": ["code", "text"]
        },
        "query": {
            "type": "array",
            "items": {
                "type": "object",
                "properties": {
                    "id": {
                        "type": "integer"
                    },
                    "form": {
                        "type": "string"
                    },
                    "inf": {
                        "type": "string"
                    },
                    "per": {
                        "type": "string"
                    },
                    "num": {
                        "type": "string"
                    },
                    "mod": {
                        "type": "string"
                    },
                    "tns": {
                        "type": "string"
                    },
                    "gen": {
                        "type": "string"
                    },
                    "pol": {
                        "type": "string"
                    },
                    "dist": {
                        "type": "string"
                    },
                },
                "required": ["id", "form", "mod"]
            },
            "minItems": 1
        }
    }
}

DTD XML

<! ELEMENT query (form) >

<! ELEMENT error (#PCDATA) >
<! ATTLIST error code ID #REQUIRED >

<! ELEMENT form (dist? | gen? | inf | mod | num? | orth | per? | pol? | tns?) >
<! ATTLIST form id ID #REQUIRED >

<! ELEMENT dist (#PCDATA) >

<! ELEMENT gen (#PCDATA) >

<! ELEMENT mod (#PCDATA) >

<! ELEMENT inf (#PCDATA) >

<! ELEMENT num (#PCDATA) >

<! ELEMENT orth (#PCDATA) >

<! ELEMENT per (#PCDATA) >

<! ELEMENT pol (#PCDATA) >

<! ELEMENT tns (#PCDATA) >

© Lo Congrès Permanent de la Lenga Occitana, 2017, tots los drets reservats - Contactar Lo Congrès